جلسه دادخواهی کمیته مسقل مبازره با فساد اداری ولایت هرات

در یک دهه اخیر افغانستان هرساله مقام اول تا سوم فاسد ترین نظام اداری را در جهان از آن خود می کند. در این خصوص دولت جمهوری اسلامی افغانستان بخاطر توانمند سازی و محو فاسد در چارچوپ نطام در درماده سوم قانون اساسی به صراحت ذکر نموده ، فساد اداری را عمل خلاف قانون شمرده هرگونه عمل از جانب کارکنان دولتی و سایر مؤظفین خدمات عامه به مقصد حصول اهداف و منافع شخصی (به صورت های مشخصی که در این قانون تعیین شده اند) جرم پنداشته شده و عمل خلاف اصول اداری شمرده میشود ومرتکبین آن مورد پیگیرد قانونی قرار میگرد.
موسسه حمایت ازجامعه مدنی افغانستان  (SOACS)پروژه ای را تحت نام مبارزه علیه فساد اداری راه اندازی نموده است، که  شکایاتی که از طرف مردم جمع آوری می گردد رسیدگی می کند . بنا براین یک سلسله شکایات درارتباط به ریاست ارشاد ، حج و اوقاف ولایت هرات، ازصندوق های شکایات فساد اداری داخل شهرجمع آوری گردیده که قرار ذیل بطور نمونه به چندی آن پرداخته میشود :
  • فرستادن مکرر کارمندان ریاست حج و اوقاف به سفر حج منحیث معلم رهنما بدون در نظر داشت طرزالعمل و لایحه ای اداری مربوط.
  • تاثیر پذیری اداره حج و اوقاف از اعمال فشار، وکلای پارلمان و افراد با نفوذ و قدرتمند.
  • استفاده مکرر برخی افراد با نفوذ از سهمیه حج و مواری از این دست که ما را مجبور ساخت تا مورد پیگیرد قرار دهیم.
طبق برسی شکایات راجع شده به این کمیته طی یک گردهمایی مورخ ۲۵/۳/۱۳۹۵ با حضورداشت رئیس موسسه حمایت از جامعه مدنی  افغانستان(خلیل احمد پارسا) و مسئولان این پروژه (حبیب الله رئوفی )و(شقایق هاشمی) و همچنان اعضای کمیته دادخواهی (رؤسای نهادهای مدنی، انجمن ها و مؤسسه ها ) طی دیداری با رئیس حج و اوقاف (سید عبدالواحدعاصمی) یک نشست دوستانه ای داشته و درمورد شکایات که درآجندای جلسه درج گردیده بود بحث و مباحثه صورت گرفت ، آقای عاصمی توانست با فرموده های خویش اعضای مجلس را تاحدی قانع بسازد. وی درمیان گفته های خویش فرمود که تمام عملکردها و فعالیت های ما در راستای سفرهای حجاج به حج، مطلق وابسته به مرکز می باشد، وی پیرامون موضوع  کارمندان با اسناد جعلی گفته هایی داشت ، فرمود درسالهای گذشته شاید شایسته سالاری و اسناد معتبر را در نظر گرفته اما بعد ازایجاد سیستم اصلاحات اداری این قضیه پررنگ ترشده و همه کارمندان از طریق اصلاحات اداری و رقابت آزاد به کار اشتغال می ورزند.
SAM_0381
جناب آقای عاصمی در مورد امتحان معلمین برای حجاج گفت: تعیین معلمین برای حجاج ازطریق امتحان رقابتی که امتحان ابتدایی در هرات و امتحان نهایی در کابل صورت می پذیرد. وی افزود مهمترین و اصلی ترین امتحان ، امتحان نهایی مرکز است که زیر نظر هئیت انتخابی که از طرف وزارت محسوب شده، انتخاب و به ارگان مربوط جهت انجام مراحل بعدی معرفی میگردد.
همچنین آقای عاصمی دررابطه با دیگر شکایات درج شده درآجندا دلایل منطقی داشته وتوانست قناعت اعضای جلسه را حاصل نماید.
در اخیر آقای سید عبدالواحد عاصمی از رئیس موسسه حمایت از جامعه مدنی و مئسولان پروژه و اشتراک کنندگان در این پروگرام ابراز سپاس و امتنان نمود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *